Przeloty samolotem (PL)

Krajowe przeloty są obsługiwane przez dwie linie lotnicze – LOT oraz Ryanair. Niestety tylko LOT zezwala na podróż z psem. Pies podczas przelotu musi się znajdować w specjalnym pojemniku. W zależności od jego wagi i wielkości będzie umieszczony na pokładzie samolotu wraz z pasażerem lub w luku bagażowym.

Ogólne warunki przewozu:

Przewóz psa należy zgłosić z minimalnym 48 godzinnym wyprzedzeniem przed wylotem w celu potwierdzenia możliwości przewozu zwierzęcia na danym rejsie.

Liczba zwierząt na pokładzie oraz pod pokładem jest ograniczona i może być różna w zależności od trasy i rodzaju samolotu. W przypadku osiągnięcia limitu zwierząt na danym rejsie, PLL LOT może odmówić przewozu zwierzęcia.

Przewożone zwierzęta muszą posiadać książeczki szczepień (przeciwko wściekliźnie lub nosówce) oraz aktualne zaświadczenia weterynaryjne o stanie zdrowia uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych.

W przypadku lotów wewnątrz UE wymagany jest specjalny paszport (wydawany przez weterynarza) z opisem m.in. maści, rasy, płci zwierzęcia wraz z numerem Microchipu lub tatuażu.
– informacja zaczerpnięta ze strony Polskich Linii Lotniczych LOT

Pies na pokładzie samolotu

Pies podczas podróży musi znajdować się w pojemniku odpowiednim do jego wagi i rozmiarów*. Pasażer może zabrać czworonoga na pokład samolotu jeśli jego waga wraz z pojemnikiem nie przekracza 8 kg.

Akceptowane wymiary pojemników (dł/szer/wys):

 • 55/40/20 cm – samolot B787, B737
 • 45/30/20 cm – samolot E70, E75, E95 oraz DH4

Pies w luku bagażowym

Pojemnik do przewozu psa w luku bagażowym musi spełniać wymogi określone przepisami IATA Live Animals Regulations (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego):cage

 • musi być odpowiednio duży, aby zwierzę miało zapewnioną swobodę ruchu i mogło w nim stanąć, obrócić się i położyć
 • musi być czysty, szczelny i dobrze zamknięty, a jego podłoże musi być wyłożone od wewnątrz materiałem chłonnym
 • musi być oznaczony właściwa nalepką i odpowiednimi instrukcjami
 • musi być wyposażony w pojemnik z wodą i jedzeniem
 • musi być wentylowany z co najmniej trzech stron
 • nie może mieć doczepionych kółek (jeśli są należy je usunąć podczas odprawy)
 • musi być wykonany z włókna szklanego, metalu, sztywnego tworzywa sztucznego, siatki metalowej, litego drewna lub sklejki
 • UWAGA! Klatka nie może być wykonana całkowicie z siatek zgrzewanych lub siatki drucianej – tego typu klatki nie nadają się do transportu lotniczego
 • Należy pamiętać o tym, że przy odprawie może nastąpić odmowa przewozu zwierząt, jeśli klatka jest zbyt mała lub nie odpowiada wymaganiom IATA

Wszelkie informacje o dopuszczalnych wymiarach klatek przy przewozie psów jako bagaż w lukach bagażowych dostępne są w biurach rezerwacji i sprzedaży PLL LOT lub w biurach agentów.

Opłaty za przewóz psa

Opłata za psa jest uzależniona od jego wielkości i wagi. Waga psa liczona jest jako waga brutto czyli łącznie z torbą lub klatką do transportu. W przypadku rejsów krajowych opłata wynosi odpowiednio:

 • do 8 kg – 54 zł – mały pies w kabinie pasażerskiej
 • do 15 kg – 97,20 zł – mały lub średni pies w luku bagażowym
 • powyżej 15 kg – 183,60 zł – duży pies w luku bagażowym

Do tych kwot należy jeszcze doliczyć opłatę serwisową, której wysokość w przypadku rejsów krajowych wynosi 40zł (płatność na lotnisku) lub 30zł (płatność w Call Center).

Pies przewodnik i inne

Pies asystujący osobie niewidomej, niesłyszącej czy innej osobie z dysfunkcją fizyczną lub emocjonalną, podróżuje bezpłatnie. W jego przypadku nie ma ograniczenia wagowego oraz nie jest wymagana klatka. Pies powinien być na smyczy, ale nie musi mieć założonego kagańca. Jednak osoba podróżująca wraz z nim musi kaganiec po prostu posiadać przy sobie.

baner-ogolny-pnu