Na sportowo z psem

Urlop z pupilem czy wyjazd sportowy? A gdyby tak wybrać się na aktywny wypoczynek z psem?

Oprócz dobrze znanych już psiarzom dyscyplin, jakimi są np. agility, obedience, flyball czy frisbee, istnieją również takie, które łączą zamiłowanie do sportu właściciela z aktywnością psa.

Bikejoring

Sport zaprzęgowy rozgrywany na dystansach sprinterskich, w którym jeden lub dwa psy ciągną rower przy pomocy specjalnej liny z amortyzatorem. Średnia długość trasy biegu to 4 do 10 km. Maszer, czyli osoba startująca, musi mieć ukończone 15 lat oraz zdrowego psa o wadze minimum 12 kg, którego pasją jest bieganie.

Z uwagi na maksymalne, średnie prędkości jakie uzyskuje się podczas biegu (ok.40-60km/h) Bikejoring został uznany jako sport ekstremalny – jest bardzo widowiskowy. W Polsce jest oficjalną dyscypliną sportu podlegającą pod Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów.

Canicross

Ta oficjalna dyscyplina sportowa polega na bieganiu z psem upiętym na specjalnej smyczy z amortyzatorem (długości ok 2,5 w rozciągnięciu), łączącej się z pasem umieszczonym na talii maszera. Pies biegnąc z przodu pomaga w biegu zawodnikowi.

Wyścigi Canicrossu odbywają się w warunkach bezśnieżnych. Można go uprawiać z dowolnym psem w dobrym stanie fizycznym i odpowiednim wieku.

Dogtrekking

Dogtrekking to nic innego jak turystyka z psem lub dwoma przypiętymi do opiekuna za pomocą specjalnej linki z amortyzatorem oraz pasa biodrowego. Zwykle posiada pewne cechy marszu na orientację (zawodnik podczas trasy za pomocą mapy odnajduje punkty kontrolne), ale bywa też, że wiedzie szlakami turystycznymi i wystarczy się ich trzymać żeby dotrzeć do mety. To chyba najbardziej przyjazna, zorganizowana forma wypoczynku z psem. Mogą w niej uczestniczyć wszyscy – mniej lub bardziej aktywni właściciele.

Dogtrekking można traktować czysto rekreacyjnie, sportowo albo nawet ekstremalnie. Krótsza trasa obejmuje dystans 20-30km i nie wymaga szczególnych przygotowań. Dłuższa potrzebuje już kondycji, ale też nie za specjalnej. Zdecydowana większość uczestników 50 km trasy po prostu spaceruje dobrze się przy tym bawiąc :)

Skijoring

To rodzaj sportu zimowego polegającego na wyścigu na śniegu narciarzy (maszerów) ciągniętych jednego lub dwa psy. Można go często podziwiać podczas zawodów zaprzęgowych. Skijöring był dyscypliną pokazową na II Zimowych Igrzyskach Olimpijskich rozgrywanych w St. Moritz w 1928 roku. To idealny sposób na aktywny wypoczynek z psem podczas sezonu zimowego.

Jeśli natchnęliśmy Cię inspiracją zajrzyj do działu “Aktywne obozy i warsztaty”, znajdź ofertę dla siebie i korzystaj aktywnie z urlopu z psem :)