Przejazdy koleją

Pies w pociągu? Podróż Polskimi Kolejami nie stanowi problemu, wystarczy, że będziemy przestrzegali zasad przewozu zwierząt, dostępnych w regulaminie wybranego przewoźnika.

trainNajważniejsze zasady, spójne dla wszystkich przewoźników zakładają, że przewożone zwierzęta nie mogą być uciążliwe dla pozostałych współpasażerów (np. z powodu hałasu, zapachu itd.). Przewożąc psa musimy pamiętać o zabraniu jego książeczki zdrowia z uzupełnionymi szczepieniami przeciw wściekliźnie. Zwierzęta nie mogą być trzymane na miejscach do siedzenia lub leżenia, dotyczy to zarówno pupili przewożonych w transporterach, jak i tych jadących „luzem” (jeśli zastanawiasz się dlaczego koniecznie przeczytaj ten wpis). Każdy pies, który nie jest umieszczony w transporterze, musi być trzymany na smyczy i w kagańcu. Wyjątkiem są psy asystujące osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo obowiązuje zasada odpowiedzialności za stan sanitarny przedziału, w którym przewozimy nasze zwierzęta.

Każdy dorosły podróżny ma prawo do przewozu jednego psa.

Jeśli przewozimy psy w transporterze możemy zabrać ze sobą nawet całe stado, jeśli luzem – obowiązuje zasada jeden pies na jedną osobę – informuje obsługa PKP Intercity.

Większość przewoźników nie pobiera opłat za zwierzęta przewożone w odpowiednich transporterach i umieszczane w miejscach przeznaczonych na bagaż podręczny. Za psy przewożone „luzem” należy uiścić opłatę określaną przez danego przewoźnika.

Niestety zdecydowana większość przewoźników zawiera w swoich regulaminach zapis o ewentualnym sprzeciwie współpasażerów na umieszczenie zwierzęcia w przedziale. W takim przypadku konduktor może wskazać inne miejsce (np. w innym przedziale, przedsionku lub na korytarzu wagonu). Jeżeli zajęcie innego miejsca nie jest możliwe, podróżny zobowiązany jest do opuszczenia pociągu na najbliższej stacji. Wówczas można ubiegać się o zwrot należności za częściowo niewykorzystany bilet na podstawie stosownego poświadczenia od konduktora.

Zgoda współpasażerów nie jest wymagana w przypadku przewozu zwierząt w wagonach bezprzedziałowych, przedziałach dla podróżnych z większym bagażem, psów przewodników, psów asystujących oraz psów służbowych z opiekunem.

Słowo o komunikacji zastępczej z psem w razie awarii pociągu lub innej tego typu sytuacji

Wydawałoby się oczywistym, że gdy nasz pociąg nie jest w stanie jechać dalej i otrzymujemy komunikację zastępczą, to jest ona zapewniona dla wszystkich, którzy znajdują  się w wagonach. Niestety nie zawsze. W przypadku, gdy podstawione zostaną autobusy lub autokary może się zdarzyć, że kierowca nie będzie chciał zabrać nas z psem. Niestety nie ma możliwości, żeby przygotować się na taką ewentualność wcześniej, ale warto o tym wiedzieć. Czasem PKP wcześniej informuje o takich przesiadkach np. w przypadku modernizacji trasy – to sygnał dla nas, żeby się upewnić czy na pewno będziemy mogli w towarzystwie czterech łap dojechać do celu tak jak inni.

Przewóz liniami PKP – dotyczy pociągów EIC, IC, TLK, EIP

PieskieSprawy.Pl– Zwierzęta przewożone w odpowiednim transporterze i umieszczone w miejscu przeznaczonym na bagaż podręczny nie podlegają opłatom za przejazd

– Każdy dorosły pasażer może przewieźć pod swoją opieką jednego psa, który nie jest trzymany w transporterze. W takim przypadku niezbędne jest wykupienie dodatkowego biletu na przewóz psa. Opłata wynosi 15.20 zł. niezależnie od odległości/relacji przewozu

– Psy nie mogą przebywać w wagonach gastronomicznych – z wyjątkiem psów przewodników i psów będących asystentami osób niepełnosprawnych oraz psów szkolonych na psy asystujące

– Przewóz zwierząt w wagonie WL (sypialny), Bc (z miejscami do leżenia) dozwolony jest, jeżeli podróżny wykupi wszystkie miejsca w przedziale

– Aby wykupić bilet dla psa na pociąg EIP niezbędne jest posiadanie własnego biletu na przejazd danym pociągiem.

Bilet można nabyć w kasach lub pociągu. Od niedawna również w serwisie internetowym e-IC na przejazd pociągami TLK, IC, EIC oraz EIP (dla EIP obecnie tylko bilet dla psa lub rzeczy). Wystarczy podczas zakupu swojego biletu na wybraną relację, wybrać w polu “WYBIERZ BILET DODATKOWY” opcję “na przewóz psa”. Więcej informacji o sposobie zakupu biletu znajdziesz tutaj.

Dodatkowe informacje i regulaminy:
Przewóz rowerów, rzeczy i zwierząt
Intercity – regulamin przewozu

Wybór odpowiedniego miejsca, kupno biletu, obowiązek założenia kagańca i akceptacja współpasażerów w przedziale nie muszą być kłopotliwe. Jak podróżować z psem w pociągu nie martwiąc się praktycznie o nic? Poznajcie nasz sposób na komfortową przejażdżkę Intercity krok po kroku! Kliknij tutaj.

Koleje Mazowieckie

Koleje Mazowieckie przewożą zwierzęta za darmo. Zarówno te umieszczone w transporterach, jak i większe psy trzymane na smyczy i w kagańcu. Obowiązuje zasada, że jeden dorosły pasażer może przewieźć jednego psa – niezależnie od rasy i wielkości.

Choć w regulaminie widnieje informacja o konieczności nabycia biletu dla psa przewożonego na smyczy i w kagańcu, zarówno na infolinii, jak i w kasach biletowych uzyskaliśmy informację, że za przewóz psa nie ponosimy dodatkowych kosztów. Wystarczy mieć ważny bilet dla siebie.

Koleje Mazowieckie – regulamin przewozu

Przewozy Regionalne

W Przewozach Regionalnych bilet dla psa wynosi zawsze 4,50 zł, niezależnie od trasy i dystansu. Niestety od Września Przewozy Regionalne zrezygnowały z pociągów interREGIO i REGIOekspres. Oficjalne stanowisko w tej sprawie:

Od 1 września Przewozy Regionalne skoncentrują swoją działalność na obsłudze połączeń regionalnych, uruchamiając codziennie około 1600 pociągów REGIO. Z przyczyn ekonomicznych spółka zdecydowała o ograniczeniu komercyjnego segmentu swojej działalności, czyli połączeń interREGIO i REGIOekspres oraz interREGIObusów. (…) Z końcem sierpnia przestaną funkcjonować następujące połączenia interREGIO: „Mewa”, „Portowiec” / „Bosman”, „Warta”, „Drwęca”, „Mamry”, „Spodek”, „Lednica”, „Szyndzielnia”, „Lazur”, „Giewont” i „Białowieża” oraz pociągi REGIOekspres „Kowalski” i „Schmidt” kursujące z Poznania do Frankfurtu nad Odrą. Od 1 sierpnia zostanie wstrzymana sprzedaż biletów na te pociągi oraz na wszystkie interREGIObusy. W ofercie Przewozów Regionalnych pozostanie sześć par pociągów kursujących w relacji Łódź – Warszawa – Łódź, które zamawia i finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Nadal uruchamiane będą także dwa międzynarodowe pociągi z Małkini i Ełku do Grodna (i z powrotem) finansowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.”

Przewozy Regionalne – regulamin przewozu

Koleje Wielkopolskie

– Małe zwierzęta domowe trzymane w transporterach przewożone są bezpłatnie.

– Za psy trzymane na smyczy (niezależnie od ich wielkości) należy uiścić opłatę w wysokości 4,50 zł.

Koleje Wielkopolskie – regulamin przewozu

Koleje Małopolskie

– Małe zwierzęta domowe trzymane w transporterach przewożone są bezpłatnie.

– Za psy trzymane na smyczy (niezależnie od ich wielkości) należy uiścić opłatę w wysokości 3,00 zł.

Koleje Małopolskie – regulamin przewozu

Koleje Śląskie

– Małe zwierzęta domowe trzymane w transporterach przewożone są bezpłatnie.

– Za psy trzymane na smyczy (niezależnie od ich wielkości) należy uiścić opłatę w wysokości 2,00 zł.

Koleje Śląskie – regulamin przewozu

Koleje Dolnośląskie

– Małe zwierzęta domowe trzymane w transporterach przewożone są bezpłatnie.

– Za psy trzymane na smyczy (niezależnie od ich wielkości) należy uiścić opłatę w wysokości 4,50 zł.

Koleje Dolnośląskie – regulamin przewozu

Pies przewodnik

Osoba niepełnosprawna podróżująca z psem asystującym musi posiadać certyfikat potwierdzający status psa asystującego oraz aktualne świadectwo szczepienia psa. Pies asystujący powinien być wyposażony w uprząż. Osoba niepełnosprawna zwolniona jest z obowiązku zakładania psu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy. Nie ma również obowiązku uzyskania zgody współpasażerów na przewóz psa w wagonie z przedziałami. Ponadto ma prawo zabrać psa do wagonu gastronomicznego. Z takich samych uprawnień może skorzystać trener psa szkolonego na psa asystującego, na podstawie zaświadczenia wydanego przez podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących.

Data aktualizacji: 18.02.2016

baner-ogolny-pnu