Jak podróżować z psem w pociągu?

Podróż z psem koleją to nie lada wyzwanie dla tych, którzy wybierają się w nią pierwszy raz. Wybór odpowiedniego miejsca, kupno biletu, obowiązek założenia kagańca i akceptacja współpasażerów w przedziale spędzają sen z powiek. Jak podróżować z psem w pociągu nie martwiąc się praktycznie o nic? Poznajcie nasz sposób na komfortową przejażdżkę Intercity krok po kroku!

biletpkpdlapsaZakup biletu to praktycznie najważniejsza sprawa w całej podróży. Bilet na przejazd z psem Intercity można nabyć na dwa sposoby. Drogą tradycyjną czyli w kasie lub internetowo poprzez stronę www.intercity.pl.

Cena biletu dla psa w Intercity zależy od tego czy podróżuje on w transporterze czy też nie. Wszystkie zwierzęta przewożone w pojemnikach jadą bezpłatnie. Te, nawet małe, które podróżują bez niego muszą mieć ważny bilet, który kosztuje zawsze tyle samo, niezależnie od długości przejazdu – 15,20zł. Więcej o kosztach i zasadach podróży psa koleją w całej Polsce przeczytacie tutaj.

Bilet dla zwierzęcia jest wydawany zawsze jako dodatek do biletu opiekuna.

Kupując bilet dla psa należy pamiętać o tym, że jest on zawsze przypisywany do biletu właściciela, niezależnie od tego jaką drogą został zakupiony. Co to oznacza? Bilet dodatkowy na przewóz psa zawiera numer biletu opiekuna, który podróżuje wraz z nim koleją.

Zakup biletu dla psa online

Jeśli nabywamy bilety drogą online przy okazji zakupu własnych mamy możliwość zakupienia tzw. biletu dodatkowego na przewóz psa.

 1. Wchodzimy na stronę www.intercity.plwybieramy interesujący nas kierunek podróży, datę oraz godzinę odjazdu z prawej strony za pomocą formularza i klikamy szukaj.
 2. Wybieramy konkretny przejazd. Klikamy pomarańczową strzałkę lub pole wybierz. Niżej pojawi nam się formularz zakupu biletu. Tutaj wybieramy: liczbę biletów, ulgę dla pasażerów (jeśli przysługuje), klasę, a także rodzaj wagonu i preferowane usytuowanie, które jest kluczowe dla naszego, komfortowego przejazdu z psem (czytaj niżej).
  www.piesnaurlopie.pl

  Wybieramy konkretny przejazd

  www.piesnaurlopie.pl

  Wybieramy rodzaj wagonu

 3. Następie klikamy pole: wybierz bilet dodatkowy i wybieramy opcję: “na przewóz psa”.
  www.piesnaurlopie.pl

  Wybór biletu dodatkowego

  www.piesnaurlopie.pl

  Wybór biletu dla psa

  www.piesnaurlopie.pl

  Wybór ilości psów

 4. Wszystko gotowe. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcją zakupu biletu :)

Mam już swój bilet. Jak mogę dokupić bilet dla psa?

Jeśli zakupiliśmy bilet na naszą podróż wcześniej, a dopiero później zdecydowaliśmy się na zabranie psa niestety nie mamy możliwości dokupienia go już drogą elektroniczną do istniejącego. Bilet dodatkowy na przewóz psa musimy nabyć tradycyjnie w kasie. Zostanie on ręcznie przypisany do naszego biletu, który musimy mieć przy sobie w wersji drukowanej lub elektronicznej.

pieswpociagu6

W ostateczności możemy zdecydować się na wymianę biletu drogą online, ale to może wiązać się z utratą zdobytych dotychczasowo miejsc w przypadku dużego zainteresowania wybranym przejazdem.

Preferowane usytuowanie – dlaczego jest takie ważne podczas podróży z psem koleją?

Wybór wagonu to kluczowa sprawa podczas naszej podróży z psem. Pies w transporterze zwykle nie stanowi problemu. Nie musi mieć kagańca, rzadko jest nieakceptowany. W przypadku psa podróżującego swobodnie jest ogromna różnica w akceptacji samego zwierzęcia, przestrzeni do leżenia oraz obowiązku nałożenia kagańca w zależności od wybranego przedziału.

Wagon przedziałowy to klasyczne miejsca w przedziałach po sześć osób. W takim pociągu zazwyczaj przydzielane są miejscówki, ale nie zawsze. Zdarza się tak, że o miejsca musimy walczyć sami. W przypadku podróży z psem, szczególnie z większym (mniejszy zazwyczaj jakoś sobie tam radzi ;)) może być to bardzo stresujące, zwłaszcza, że na przejazd z psem muszą zgodzić się wszyscy obecni w przedziale pasażerowie!

Jeżeli już musimy wybrać taki wagon, nie wszystkie pociągi mają także bezprzedziałowe, starajmy się na początek znaleźć pusty. Graniczy to z cudem, ale czasem się udaje. W innym przypadku pytamy czy obecność psa nie będzie stanowić problemu. Po chwili, kiedy już wszyscy się zaaklimatyzują i zobaczą, że nasz przyjaciel nie ma ochoty zapełnić sobie nimi żołądka, spróbujmy delikatnie dowiedzieć się czy zdjęcie kagańca nie będzie nikomu przeszkadzać. Pamiętajmy jednak, że regulamin przewozu wyraźnie mówi o jego nałożeniu (czytaj niżej).

Wagon bezprzedziałowy to układ miejsc podobnych jak w samolocie, z tą różnicą, że część z nich jest ustawiona przodem do kierunku jazdy a część tyłem, a niektóre z nich posiadają jeszcze dodatkowo stoliki. Nie bez powodu jest to nasz ulubiony rodzaj wagonu.

pieswpociagu8

Duża ilość miejsca, znacznie zmniejszony kontakt bezpośredni z innymi pasażerami, kontakty między fotelami oraz możliwość rozprostowania nóg to niesamowity komfort zarówno dla nas jak i dla psa. Nawet jeśli okaże się, że w tym samym wagonie podróżą jeszcze inni czworonożni przyjaciele mamy sporo miejsca, żeby w razie potrzeby bezpiecznie się odizolować.

www.piesnaurlopie.pl

Pies w pociągu pod siedzeniem

www.piesnaurlopie.pl

Pies w pociągu pod siedzeniem

www.piesnaurlopie.pl

Pies w pociągu w przejściu

www.piesnaurlopie.pl

Pies w pociągu na siedząco :)

W tym wagonie pies jest praktycznie zawsze akceptowany, także bez kagańca jeśli w ogóle jest taka możliwość (czytaj niżej) co daje mu naprawdę dużą swobodę podczas podróży. Może wygodnie zająć miejsce pod siedzeniami na przeciw nas, w przejściu (jeśli nikomu akurat nie przeszkadza), albo między odwróconymi siedzeniami.

wagonbezprzedzialowyczyprzedzialowy

Zakup biletu dla psa w kasie na dworcu kolejowym

Bilet dla psa w kasie PKP kupujemy wraz z własnym biletem lub jako dodatkowy na podstawie tego, którego już posiadamy. Minusy takiego tradycyjnego zakupu mogą zaważyć na komfortowej podróży nie tylko ze względu na wizję długiej kolejki, ale też ograniczenia takie jak: brak możliwości wybrania przedziału i miejsca.

Czy w pociągu pies musi mieć kaganiec?

Zgodnie z regulaminem tak. Jednak jeśli nikomu w przedziale lub wagonie bezprzedziałowym pies nie przeszkadza (zwłaszcza kontroli!) możemy go swobodnie schować. W razie kontroli, jeśli zajdzie taka potrzeba po prostu grzecznie go nakładamy lub nie :) Kaganiec najczęściej jest wymagany podczas podróży w wagonach przedziałowych, gdzie jest mało miejsca a kontakt z innymi podróżującymi bardzo bliski. Tak czy inaczej musimy go przy sobie posiadać na wszelki wypadek!

Jak bezpiecznie wsiąść z psem do pociągu a jak wysiąść?

Odległość krawędzi peronu od pociągu bywa różna. Oprócz tego mamy jeszcze do pokonania klika schodków, które są metalowe i zwykle ażurowe, co sprawia, że wejście i wyjście z pociągu może być niebezpieczne.

Pies, który za szybko wskoczy i nie daj boże jeszcze wczepi się pazurami w schodki może je zwyczajnie stracić. Z doświadczenia wiemy, że taka dalsza podróż to utrapienie. Dlatego jeśli tylko możemy wziąć psa na ręce przenosimy go samodzielnie.

Jeśli mamy dużego psa wprowadzamy go powoli i bardzo ostrożnie – nie ciągniemy, nie pospieszamy na siłę, jednocześnie nie pozwalając na niekontrolowane, zbyt szybkie, wejście czy wyjście z wagonu. Przy wysiadaniu zwracamy uwagę na to czy pies będzie w stanie pokonać samodzielnie i bezpiecznie odległość od schodków do krawędzi peronu. Strach czasem ma wielkie oczy, a wtedy w takich okolicznościach nawet mały dystans może wywołać stres u zwierzęcia.

A jak przygotować psa do podróży pociągiem?

Pamiętajmy, żeby odpowiednio wcześniej wybrać się na dłuży spacer. Załatwienie wszystkich potrzeb przed podróżą pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. Pies przeważnie wytrzymuje dokładnie tyle czasu bez wychodzenia co zwykle w domu. Pominięcie posiłku przed samą podróżą to także dobry pomysł. Dzięki temu psy cierpiące na chorobę lokomocyjną będą łatwiej znosić jazdę a te, które mają szybki metabolizm znacznie go “wydłużą” 😉

Do pociągu zabierzmy butelkę wody i miskę podróżną dla psa lub cokolwiek z czego będzie w stanie się napić. Jeśli jest amatorem gryzaków weźmy mu jakiś – będzie mieć zajęcie :) Spakujmy się tak, żeby w razie potrzeby mieć łatwy dostęp do tych rzeczy.

Wyczeszmy psa, żeby nie zostawiał za sobą sierści w ilości większej niż powinien.

Zabierzmy wymagane dokumenty – książeczkę zdrowia z ważnym szczepieniem przeciw wściekliźnie.

Pamiętajmy, żeby nie zostawiać psa bez opieki przed sklepem na dworcu, na peronie czy w pociągu. Chwila nieuwagi może sprawić, że zniknie nam z pola widzenia bezpowrotnie. Przywiązanie psa do bagaży także nie jest najlepszym pomysłem, gdyż może się z nimi ewakuować w najmniej oczekiwanym momencie 😉

www.piesnaurlopie.pl

www.piesnaurlopie.pl

www.piesnaurlopie.pl

Wybierasz się w podróż pociągiem kolei mazowieckich lub regionalnych? Szukasz informacji o kosztach i obowiązkach? Poznaj ceny biletów dla psa i zasady przewozu zwierząt na każdej trasie w Polsce. Kliknij tutaj.

To już chyba wszystko. Ciekawi jesteśmy jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Mamy nadzieję, że artykuł będzie przydatny podczas kolejnej podróży Intercity. Życzymy Wam samych komfortowych przejazdów i punktualnych pociągów. Jeśli podoba Wam się nasz artykuł podajcie go dalej 😉

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Bilet dla psa na przejazd INTERCITY online?!

  Bilet dla psa na przejazd INTERCITY online?!

 • Pierwsza podróż z psem środkiem transportu. Jak zacząć?

  Pierwsza podróż z psem środkiem transportu. Jak zacząć?

 • Jak przygotować psa do podróży?

  Jak przygotować psa do podróży?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozić psa lub kota w samochodzie?

Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozić psa lub kota w samochodzie?

Zdania na temat prawidłowego, a co za tym idzie bezpiecznego przewożenia zwierząt domowych, są podzielone wśród właścicieli czworonogów. Każdy wierzy, że jego sposób jest najlepszy i

Czytaj dalej
ZOOLOGICZNY MARKET HANDLOWY Dog Day & Cat Day w Warszawie!

ZOOLOGICZNY MARKET HANDLOWY Dog Day & Cat Day w Warszawie!

Wiosna nadchodzi a wraz z nią Zoologiczny Market Handlowy Dog Day & Cat Day w Warszawie. Te dwa wyjątkowe dni będą w całości poświęcone domowym czworonogom. Zobaczcie jakie atrakcje

Czytaj dalej
Pierwszy fotoobraz czyli wspomnienia z wakacji na płótnie od Saal Digital!

Pierwszy fotoobraz czyli wspomnienia z wakacji na płótnie od Saal Digital!

Podróże z psem to wyjątkowe chwile, które zawsze uwieczniamy na fotografiach. W dzisiejszym świecie pełnym cyfryzacji coraz rzadziej drukujemy zdjęcia i tworzymy albumy. Raczej gromadzimy

Czytaj dalej
Pierwsza podróż z psem środkiem transportu. Jak zacząć?

Pierwsza podróż z psem środkiem transportu. Jak zacząć?

Obecnie podróżować z naszym psem możemy w zasadzie wszędzie i wszystkim: od tramwaju poprzez samolot, aż po prom. Perspektywa niemal nieograniczonych możliwości kusi, by zwiedzać z psem

Czytaj dalej
Pierwsze targi dla zwierząt w Trójmieście już 18 lutego!

Pierwsze targi dla zwierząt w Trójmieście już 18 lutego!

Targi dla zwierząt opanowują cały kraj. W Warszawie zadomowiły się na stałe i co roku mają swoje kolejne edycje. Tym razem przyszedł czas na Trójmiasto! Debiut odbędzie się w Gdańskiej

Czytaj dalej
Spacerem z psem wzdłuż Twierdzy Modlin

Spacerem z psem wzdłuż Twierdzy Modlin

Twierdza Modlin położona jest na Mazowszu u zbiegu dwóch rzek - Wisły i Narwi niedaleko Warszawy. Jej największa część - cytadela położona jest przy prawym brzegu Narwi. To idealne miejsce

Czytaj dalej
Hard Dog Race – poznaj ekstremalny bieg stworzony dla Ciebie i Twojego psa!

Hard Dog Race – poznaj ekstremalny bieg stworzony dla Ciebie i Twojego psa!

Jeśli wiesz, że Twój pies od zawsze pragnął czegoś więcej niż zwykłego spaceru czy drzemki na kanapie, a Ty od zawsze marzysz, żeby mu to zapewnić musisz poznać Hard Dog Race. Ekstremalny

Czytaj dalej
Jak przygotować psa do spacerów zimą?

Jak przygotować psa do spacerów zimą?

Zima trwa w najlepsze – możemy wyjechać w śnieżne góry lub wybrać mniej ekstremalne miejsce na zimowy urlop. Mimo że śniegu w cieplejszych rejonach często brak, temperatury spadają jednak

Czytaj dalej
Spacerem po Białowieży.. z psem! cz.2

Spacerem po Białowieży.. z psem! cz.2

Dostęp do Parku Narodowego w Białowieży dla psów jest bardzo ograniczony. Pomimo tego można znaleźć wiele interesujących miejsc w Krainie Żubra, gdzie ani właściciel ani jego pupil nie

Czytaj dalej
Spacerem po Białowieży.. z psem! cz.1

Spacerem po Białowieży.. z psem! cz.1

Kraina Żubra to przede wszystkim magiczne miejsce. Tam zatrzymał się czas w gęstym lesie, głębokim bagnie, przydrożnym wiejskim domu czy polu. Tutaj odpoczniesz wybierając się dosłownie

Czytaj dalej
O muzeum, obok którego żaden miłośnik psów nie przejdzie obojętnie :)

O muzeum, obok którego żaden miłośnik psów nie przejdzie obojętnie :)

Wszyscy miłośnicy psów wiedzą co to jest obroża dla psa i do czego służy. Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądała w przeszłości i czy spełniała te same funkcje co teraz?

Czytaj dalej
Jak podróżować z psem w pociągu?

Jak podróżować z psem w pociągu?

Podróż z psem koleją to nie lada wyzwanie dla tych, którzy wybierają się w nią pierwszy raz. Wybór odpowiedniego miejsca, kupno biletu, obowiązek założenia kagańca i akceptacja

Czytaj dalej
Miejsce przyjazne psom czy tylko marketing? Cała prawda o dogfriendly.

Miejsce przyjazne psom czy tylko marketing? Cała prawda o dogfriendly.

Popularność miejsc, w których akceptowani są goście z psami rośnie z roku na rok. Jeszcze nie tak dawno można było policzyć je na palcach jednej ręki i to w większych miastach. Czy miejsce

Czytaj dalej
Urlop z psem nie musi być nudny – zobacz gdzie warto pojechać razem!

Urlop z psem nie musi być nudny – zobacz gdzie warto pojechać razem!

Wakacje z psem kojarzą się zwykle z uwiązaniem. Czy zawsze tak musi być? Oczywiście, że nie. Wiele ciekawych miejsc w Polsce chętnie otwiera drzwi gościom z psami. Zobacz gdzie na pewno warto

Czytaj dalej
Pies w restauracji, a co na to sanepid?

Pies w restauracji, a co na to sanepid?

Pies w restauracji to wciąż dla niektórych spore zaskoczenie. Jeśli chodzi o klientów sprawa jest jasna, po prostu nie każdy godzi się z tym, że świat się zmienia, a wraz z nim rola

Czytaj dalej
Czy wiesz jak udzielić rannemu psu pierwszej pomocy w wypadku drogowym?

Czy wiesz jak udzielić rannemu psu pierwszej pomocy w wypadku drogowym?

Wypadek drogowy to dramatyczne i szokujące zdarzenie nie tylko dla samego kierowcy, ale przede wszystkim dla zwierzęcia. Świadomość właściwych zachowań w stosunku do rannych stworzeń jest

Czytaj dalej