Kaganiec fizjologiczny dla psa – testujemy Baskerville Ultra Muzzle

Wśród społeczeństwa istnieje mocne przeświadczenie, że kaganiec posiada wyłącznie pies, który jest agresywny. Nic bardziej mylnego. Przydaje się również w wielu innych sytuacjach i miejscach. Na przykład jest obowiązkowy w komunikacji miejskiej, aby zapewnić bezpieczeństwo innym pasażerom. Pies, któremu przypadkowo nadepnie się na łapę lub ogon w tłumie, może odruchowo się odwinąć i złapać nieostrożnego delikwenta za nogawkę czy nawet odsłoniętą nogę. A takie zachowanie pomimo, że naturalne może mieć już przykre konsekwencje. Dlatego kaganiec zawsze warto mieć na wypadek wszelki.

Niezależnie od tego, na jaki model kagańca się zdecydujemy trzeba przyzwyczaić psa do jego obecności. Są takie czworonogi, które można ubrać w cokolwiek i będą się temu wiernie poddawać, ale większość jednak nie jest zachwycona z nowego nabytku w takim samym stopniu jak my. Najczęściej pies natychmiast usiłuje pozbyć się kagańca na różne sposoby: zdejmując go z pyska łapami, pocierając o nasze nogi czy jeżdżąc nim po powierzchni, na której aktualnie się znajduje. Nic dziwnego. Wyobraź sobie, że to Tobie nagle ktoś zakłada coś na pół twarzy i zupełnie nie rozumiesz dlaczego. Jak się czujesz? No właśnie 😉

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kagańca?

Przede wszystkim na komfort użytkowania i cel, dla którego się na niego decydujemy. Inny kaganiec będzie potrzebny dla psa, który bywa agresywny, jeszcze inny dla zbieracza wszelkiego jedzenia, pacjenta gabinetu weterynaryjnego czy takiego, który potrzebuje go wyłącznie w sytuacji, gdzie wymaga go np. regulamin.

Model kagańca

Na rynku znajdziesz wiele różnych modeli. W zależności od potrzeb możesz wybrać:

kaganiec-baskerville-dla-psa-czy-warto-kupic-zm

kaganiec nylonowy – zapinany na rzep, ściśle przylegający i uniemożliwiający psu gryzienie, szczekanie, a nawet dyszenie. Nazywany również kagańcem weterynaryjnym. Do stosowania wyłącznie przez krótki czas. Uwaga: ten model nie nadaje się do noszenia w lecie, gdyż uniemożliwia psu chłodzenie się poprzez dyszenie.
kaganiec metalowy – popularny, dobrze dopasowany pozwala psu ziać i pić swobodnie wodę. Jest solidny i łatwo utrzymać go w czystości. Dla mniejszych psów może być zbyt ciężki. Uderzenie takim kagańcem, choćby przypadkowe zostawia niezłe siniaki. Z tego powodu ja zrezygnowałam z tego modelu 😉
kaganiec plastikowy – lżejsza i miękka wersja kagańca metalowego. Tworzywo sztuczne dodatkowo jest plastyczne i można je lekko dopasować. Należy zwrócić jednak uwagę na jego trwałość. Może łatwo pęknąć zwłaszcza w zimie, gdy plastik staje się twardy. W tym modelu warto zwrócić uwagę na wykończenie krawędzi. Bywa, że są ostre i nieprzyjemne w dotyku. Mogą wycierać sierść, a nawet ranić skórę na pysku.
kaganiec z podwójnym dnem – uniemożliwia dodatkowo zbieranie śmieci lub/i znalezionego jedzenia dzięki dodatkowej kratce przed pyskiem. W zwykłym kagańcu pies może poradzić sobie z przeciągnięciem zdobyczy przez oczka.
kaganiec skórzany – lekki, miękki, zwykle dopasowany do kształtu głowy i pyska psa, ale też drogi. Należy o niego odpowiednio dbać, żeby starczył na długo. Istnieje możliwość przegryzienia pasków lub zerwania.
kaganiec zabudowany – zwykle skórzany, ciężki i wzbudzający respekt wszystkich dookoła. Często stosowany dla psów agresywnych lub pracujących.
kaganiec fizjologiczny – zwykle większy, dający sporą swobodę. Umożliwia picie, dyszenie. Nie zawsze idealnie zabezpiecza przed ugryzieniem (dokładniej uszczypnięciem) i zjadaniem śmieci, ale za to jest bardzo komfortowy dla psa. Idealnie się sprawdza w przypadku, gdy potrzebujemy kagańca profilaktycznie.

To co według mnie jest najważniejsze przy wyborze kagańca to:
waga – kaganiec nie może być zbyt ciężki dla psa, to bardzo ważne dla jego szyi.
materiał – musi być solidny, ale wg mnie najlepiej jednak miękki. W razie uderzenia nie zostawi siniaka 😉
regulacja – idealne dopasowanie kagańca dla psa to czasem jak wygrana w lotka, dlatego dobrze, gdy posiada regulację więcej niż jednego paska.
łatwość czyszczenia – kagańce z tworzywa wystarczy przemyć wodą i mydłem, o skórzane trzeba odpowiednio dbać, a metalowe zabezpieczać przed rdzewieniem.
zabezpieczenia przed zdjęciem kagańca – zanim zostawimy psa sam na sam z kagańcem w obcym miejscu, warto sprawdzić go w domowych warunkach. Wystarcz założyć mu kaganiec i obserwować czy nie wpadnie na jakiś sposób, który pozwoli mu się z niego szybko uwolnić. Dzięki temu będziemy wiedzieć na jakie zapięcia warto zwrócić uwagę przy wyborze następnego, gdy okaże się, że nasz pies pozbywa się tego wybranego z łatwością.

No i jak wiadomo, rzecz, która nie jest najważniejsza dla psa, ale istotna dla właściciela – dobrze by było, gdyby pies prezentował się w nim przyzwoicie, a nie straszył niczym Hannibal z “Milczenia Owiec” 😉

Wybór rozmiaru kagańca

Shelby jest psem, który ma “lisi pysk”. To znaczy, że jest długi i wąski. Większość kagańców w rozmiarze dedykowanym dla jej rasy (border collie) jest zbyt krótka na długość lub za szeroka po bokach. Niektóre potrafią wchodzić aż pod gardło, co od razu je dyskwalifikuje. Kupowanie kagańca bez przymierzania w takim przypadku mija się z celem. Dlatego albo pożyczam i przymierzam jakiś model od znajomych i sprawdzam jak pasuje, albo udaje się do sklepu, gdzie sprawdzam kilkanaście na raz. Jeśli znajdę jakiś i cena nie różni się znacznie od tej w sklepach internetowych kupuję go od razu. W przeciwnym razie wracam do domu i robię zakupy w internecie np. tutaj. To właśnie tym sposobem dobrałam kaganiec Baskerville Ultra Muzzle.

Kaganiec Baskerville Ultra Muzzle

kaganiec-baskerville-dla-psa-czy-warto-kupic-zm-9

kaganiec-baskerville-dla-psa-czy-warto-kupic-zm-2

Kilka słów od producenta:

Kaganiec Baskerville Ultra jest wykonany z trwałego i wytrzymałego materiału, jednocześnie zapewnia duży komfort noszenia dzięki neoprenowemu obszyciu. Miękka i plastyczna konstrukcja idealnie dopasuje się do psiego pyska. Ergonomiczny kształt umożliwia normalne oddychanie, picie, a nawet pobieranie pokarmu z ręki. Dodatkowym atutem jest możliwość przymocowania kagańca do obroży, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo. System zapięć zapewnia, że kaganiec zawsze będzie na swoim miejscu.

Kagańce Baskerville Ultra są dostępne w 6-ciu rozmiarach i są przeznaczone dla typowych dorosłych psów i suk. Dla młodych psów i suczek należy dobrać kaganiec jeden rozmiar mniejszy – w zależności od zapotrzebowania.

1 – długość 8 cm, obwód kufy 23 cm (maltańczyk, bichon frisé, norfolk/norwich terrier, yorkshire terrier, jamnik)
2 – długość 10 cm, obwód kufy 30 cm (cocker spaniel amerykański, basenji, bedlington terrier, border terrier, buhund, cavalier, fox terrier, jack russell terrier, lakeland terrier, sznaucer miniaturowy, west highland white terrier, whippet, sheltie, shiba inu)
3 – długość 11 cm, szerokość 9cm, obwód kufy 34 cm (australian cattle dog, owczarek australijski, beagle, bearded collie, cocker spaniel angielski, border collie, corgi, wyżeł węgierski, irlandzki spaniel dowodny, keeshond, sznaucer średni, pudel standardowy, owczarek szkocki długowłosy, saluki, terrier szkocki, welsh terrier)
4 – długość 12.5 cm, obwód kufy 36.5 cm (dalmatyńczyk, elkhound, kerry blue terrier, pointer, irlandzki terrier pszeniczny, samoyed, springel spaniel, staffordshire bullterrier)
5 – długość 14 cm, obwód kufy 42 cm (chart afgański, airedale terrier, malamut, basset, owczarek belgijski, berneńczyk, borzoj, briard, spaniel bretoński, bullterier, chow chow, chesabeake bay retriever, doberman, seter angielski, owczarek niemiecki, belgijski, flat, foxhound, golden, gordon seter, greyhound, seter irlandzki, lurcher, labrador, owczarek maremma, munsterlander, owczarek staroangielski, pies faraona, rhodesian rigdeback, husky, wyżeł weimarski)
6 – długość 14.5 cm, obwód kufy 45 cm (bokser, bouvier, akita, bullmastif, dog niemiecki, wilczarz irlandzki, akita japońska, amstaff, mastif, nowofundland, pitbul, pirenejski pies górski, rottweiler, sznaucer olbrzym)

Kaganiec musi mieć taki rozmiar, żeby pies bezproblemowo mógł otwierać pysk i oddychać. Przednia część musi znajdować się w odległości 1 cm od nosa. Wymienione rasy psów powinny stanowić tylko wskazówkę co do właściwego wyboru odpowiedniego rozmiaru. Zależy on od wielkości psa i formy pyska.
Kaganiec dla psa Baskerville Ultra jest plastyczny i można dopasować go indywidualnie do pyska Twojego psa. Wystarczy włożyć go tylko do wody o temp. 70- 80°C na 4- 5 min.

Pies na urlopie testuje – czyli nasza opinia!

kaganiec-baskerville-dla-psa-czy-warto-kupic-zm-3

kaganiec-baskerville-dla-psa-czy-warto-kupic-zm-4

Materiał i wykonanie

  • sam kaganiec wykonany z mocnego, lekkiego i umiarkowanie elastycznego materiału
  • część przylegająca do pyska jest zaokrąglona i miła w dotyku
  • wewnętrzne krawędzie również nie są ostre
  • można go całkowicie, bez używania nadmiernej siły zgiąć po bokach – nie pęka
  • miejsca na taśmy są umieszczone w większej odległości, aby uniknąć zerwania krawędzi kagańca
  • wielkość odpowiednia do pyska (przynajmniej w przypadku Shelby) – dzięki temu nie sprawia wrażenia ogromego kagańca

Taśmy, zapięcia i regulacja

Kaganiec posiada kilka taśm: standardową, regulowaną z zapięciem za głową jaką ma większość kagańców. Taśmę wzmacniającą pod pyskiem, bez regulacji, ale z możliwością przymocowania do obroży. Dodatkową ma też pasek regulowany który idzie przez głowę psa. Ten zabezpiecza kaganiec przed ściągnięciem łapami. Można go łatwo ułożyć i wyśrodkować na głowie poprzez regulator umieszczony na taśmie idącej za głową lub usunąć w razie potrzeby.

kaganiec-baskerville-1-zm-logo

kaganiec-baskerville-2-zm-logo

Taśmy:

  • wykonane z bardzo solidnego materiału,
  • wielokrotnie wzmocnione przeszyciami zwłaszcza przy łączeniach i zapięciu
  • mają gładkie i miękko wykończone krawędzie oraz końce
  • pod pyskiem są dodatkowo podszyte miękkim neoprenem dla wygody psa

Zapięcie:

  • wykonane z mocnego plastiku
  • posiada dodatkowo przesuwną blokadę rozpięcia

Użytkowanie kagańca Baskerville Ultra Muzzle

kaganiec-baskerville-dla-psa-czy-warto-kupic-zm-10Shelby używa kagańca od czasu do czasu, w sumie tylko jeśli sytuacja tego naprawdę wymaga. Gdy coś przeskrobie, np. włączy funkcję “porządkowania powierzchni płaskich” ze śmieci bliżej nierozpoznanych w publicznym miejscu. Wtedy sama jego obecność powoduje obrazę majestatu i zaprzestanie wszelkich niepożądanych czynności w moich oczach w trybie natychmiastowym 😉

Z kagańca korzystamy również w komunikacji miejskiej, pociągu, a także pozostałych pojazdach i miejscach, w których po prostu regulamin tego wymaga. Chyba, że akurat nikt nie ma nic przeciwko, że nie ma go na pysku to go zdejmuję, z pełną świadomością, że sytuacja może się zmienić. Generalnie Shelby nie pała do niego miłością, ale wie, że jak trzeba to trzeba i żadne jej zachowanie tego nie zmieni 😉

Wybór rozmiaru i dopasowanie

Jeśli chodzi o model Baskerville to po dopasowaniu konkretnego rozmiaru na żywo, w tym wypadku akurat nr. 3, pozostała już tylko lekka regulacja. Usunęłam pasek zabezpieczający z głowy, gdyż Shelby nie usiłuje zdejmować go łapami. Wyregulowałam główną taśmę tak, żeby nie był zbyt luźny i jednocześnie nie wbijał się w nos, a także nie zsuwał się samodzielnie z głowy. Te paski, które były za długie skróciłam i przypaliłam zapalniczką, żeby się nie pruły. W ten oto sposób spełnia swoją funkcję profilaktycznie czyli dokładnie tak jak tego potrzebuję.

Komfort noszenia

Przy innych modelach kagańca Shelby stanowczo odmawiała jakichkolwiek rozrywek, a nawet i załatwiania się. To był mocny protest. Dopóki miała go na pysku niechętnie poruszała się gdziekolwiek. Głowa była spuszczona, mina jakby pół rodziny jej wymordowali. Możecie wierzyć lub nie, ale każda napotkana osoba traktowała mnie takim spojrzeniem, które w moim mniemaniu automatycznie wysyłało awaryjne zgłoszenie smsem do TOZu. Teraz też jest foch, ale zupełnie innego rodzaju 😉

kaganiec-baskerville-dla-psa-czy-warto-kupic-zm-1

kaganiec-baskerville-dla-psa-czy-warto-kupic-zm-6

Zalety i funkcjonalność kagańca

  • pozwala na swobodne oddychanie
  • pies może w nim napić się wody
  • oczka są na tyle duże, że można podawać przez niego smakołyki
  • w zimie zbiera się w nim mniej śniegu, bo łatwo wypada
  • można go dopasować poprzez regulację
  • pies nie wygląda w nim jakby miał zaraz zdecydować się kogoś zamordować 😉
  • uderzenia nim nie powodują takich siniaków jak przy metalowym
  • jest naprawdę lekki i miły w dotyku

Nagle okazuje się, że można zapomnieć o kagańcu. Bieganie w nim nie sprawia trudności, pojawia się nawet chęć do zabawy piłką i ogólnie jakoś lepiej się funkcjonuje w tym niż w poprzednim. Można spokojnie załatwić wszystkie swoje potrzeby!

Kilka słów o wadach kagańca Baskerville Ultra Muzzle

Największą wadą przy dopasowaniu kagańca może być brak regulacji bocznych pasków. Nam akurat się udało, ale z tego co czytałam wiele właścicieli ma z tym problem. Zwłaszcza przy dużych psach. Dodatkowo w większych rozmiarach podobno paski są tak samo cienkie, co może powodować dyskomfort podczas noszenia – mogą się wrzynać w sierść.

Nie podoba mi się sposób mocowania górnego paska do kagańca. Akurat w naszym przypadku problemu nie ma, bo zwyczajnie go nie używam dla Shelby. Jednak nie wyobrażam sobie, żeby miała chodzić z taką przewleczoną przez dziurę pętlą między oczami, gdyby była taka potrzeba. To jasne, że w ten sposób jest możliwość wyjęcia go bez przecinania – fajna sprawa, ale to rozwiązanie jest dla mnie zupełnie nietrafione.

Wydaję się też, że prawidłowo dopasowany zbytnio przylega do nosa. Pies nie zawsze może się do końca oblizać. Wg mnie lepsze są te modele, które opierają się ciężarem na górnej części pyska, a mają większy odstęp z przodu. Generalnie można tego uniknąć poprzez poluzowanie paska, ale co z tymi, które chętnie ten luz wykorzystają do pozbycia się kagańca?  Kwestia do przemyślenia 😉

kaganiec-baskerville-dla-psa-czy-warto-kupic-zm-7

Kaganiec Baskerville Ultra Muzzle nie nadaje się dla psów, które zbierają śmieci. Ma zwyczajnie za duże oczka, przez które można swobodnie coś wciągnąć. Z tego samego powodu istnieje ryzyko, że sprytniejszy pies będzie przez niego nawet lekko podszczypywać!

Zapięcie do obroży pod pyskiem nie do końca się sprawdza. Wg mnie jest zbyt krótkie. Powinno być dłuższe na wypadek psów, które mają długą szyję jak Shelby. Odległość jest za daleka od obroży. Dodatkowo przy pociągnięciu smyczy ruszamy nie tylko obrożą, ale i kagańcem, który wpija się w nos. Na szczęście ta opcja nie jest nam potrzebna.

Ten model nie sprawdzi się również w przypadku psów krótkopyskich. Po prostu nie jest dla nich stworzony i trzeba szukać innych.

W zasadzie większość wad tego kagańca to kwestia dopasowania indywidualnego i przemyślenia funkcji jakie ma spełniać. Może być tak, że to co będzie wadą dla jednego właściciela, innemu podpasuje idealnie. Tak jest w moim przypadku. Udało mi się przezwyciężyć wszystko to, co przeszkadzało :)

Cena kagańca Baskerville Ultra Muzzle

Cena tego modelu jest różna w zależności od wielkości. Nasz rozmiar czyli nr.3 to koszt ok. 40-50zł plus przesyłka w sklepie internetowym lub ok. 50-60zł w sklepie stacjonarnym. W porównaniu do innych kagańców wychodzi drogo, ale moim zdaniem jest wart swojej ceny. W na koszt produktu składa się pomysł, sposób wykonania i jego solidność.

Podsumowanie testu kagańca Baskerville Ultra Muzzle

Kaganiec sprawdza się świetnie. Odpowiednio dopasowany spełnia moje wymagania i nie powoduje dyskomfortu u psa. Solidny, przyjemny w dotyku, lekki. Chętniej noszony przez Shelby niż poprzednie, co samo w sobie jest reklamą. Przed jego zakupem należy się zastanowić jakie będzie spełniał funkcje w przypadku konkretnego psa i czy na pewno im podoła :)

Jak dla mnie 5/5 z czystym sumieniem!

Ta recenzja postała dzięki współpracy z polskim sklepem WyspaPupila.pl. Zajrzyj i zobacz co ciekawego mają w ofercie. Znajdziesz tam również kaganiec Baskerville – wspieraj naszych! :)

logo-wyspa-pupila-sklep-zoologiczny

PODOBNE ARTYKUŁY

  • Jak podróżować z psem w pociagu?

    Jak podróżować z psem w pociagu?

  • Pierwsza podróż z psem środkiem transportu. Jak zacząć?

    Pierwsza podróż z psem środkiem transportu. Jak zacząć?

  • Upał z psem – jak sobie radzić?

    Upał z psem – jak sobie radzić?

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nie igraj z kleszczem! Zadbaj o siebie i czworonoga nie tylko jesienią.

Nie igraj z kleszczem! Zadbaj o siebie i czworonoga nie tylko jesienią.

Kleszcze to pasożyty, które przenoszą śmiertelne choroby. Najczęściej zabezpieczamy się przed nimi tylko wiosną i jesienią, bo właśnie wtedy występują najliczniej. Niestety wbrew pozorom

Czytaj dalej
Kaganiec fizjologiczny dla psa – testujemy Baskerville Ultra Muzzle

Kaganiec fizjologiczny dla psa – testujemy Baskerville Ultra Muzzle

Wśród społeczeństwa istnieje mocne przeświadczenie, że kaganiec posiada wyłącznie pies, który jest agresywny. Nic bardziej mylnego. Przydaje się również w wielu innych sytuacjach i

Czytaj dalej
Pies testuje: Domy Morskie w Jantarze czyli urlop z psem nad morzem

Pies testuje: Domy Morskie w Jantarze czyli urlop z psem nad morzem

Jest takie miejsce nad morzem, gdzie nie dociera głośna muzyka, między domkami jest przestrzeń, a w niej mnóstwo atrakcji ukrytych w zieleni. Każdy ma własny taras i parking. Wszyscy

Czytaj dalej
Z psem w górach – jak się przygotować i co warto zabrać na szlak?

Z psem w górach – jak się przygotować i co warto zabrać na szlak?

Górskie wędrówki to wspaniały sposób na aktywny urlop z psem. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Tylko jak się do tego przygotować? Co

Czytaj dalej
Jak wybrać dobre miejsce noclegowe przyjazne psom?

Jak wybrać dobre miejsce noclegowe przyjazne psom?

Każdy z właścicieli zwierząt wybiera miejsce wedle swoich potrzeb. Jedni wolą wygodnie się wyspać w hotelowym łóżku i na spokojnie wyruszyć w miasto lub zostać w spa, innym wystarczy

Czytaj dalej
Taras widokowy Kopalni Bełchatów i Elektrowni w Kleszczowie – zwiedzaj z psem

Taras widokowy Kopalni Bełchatów i Elektrowni w Kleszczowie – zwiedzaj z psem

Miejsce zupełnie inne niż wszystkie, a do tego można je odwiedzić z psem. Przestrzeń pełna kolorów, piasku i maszyn wydobywających węgiel brunatny. To taras widokowy, o który warto zahaczyć

Czytaj dalej
Hotel jako miejsce przyjazne psom czy właściciel psa przyjazny miejscu?

Hotel jako miejsce przyjazne psom czy właściciel psa przyjazny miejscu?

Jeśli ilość miejsc akceptujących zwierzęta nie jest Ci obojętna poświęć chwilę na ten tekst. Zobacz co możesz zrobić, żeby zdobyć sympatię właścicieli obiektów. Tak Ty! Bo to

Czytaj dalej
Weekend z psem w Zakopanem – czyli polskie i słowackie Tatry w dwa dni! – cz.1.

Weekend z psem w Zakopanem – czyli polskie i słowackie Tatry w dwa dni! – cz.1.

Zakopane to miejsce, które pamiętam zwłaszcza z dzieciństwa. Jeśli urlop zimą to szaleństwo na nartach, latem długie wędrówki po szlakach od rana do wieczora. Niezależnie od pory roku

Czytaj dalej
Na spacerze w Gdańsku – dzień na Westerplatte z psem

Na spacerze w Gdańsku – dzień na Westerplatte z psem

Miejsca takie jak to są dla mnie zawsze niezwykłe. Mam wrażenie, że tam czas płynie wolniej, a cisza jest jakaś inna, a moje myśli wkraczają na zupełnie inny poziom wrażliwości. Zderzenie z

Czytaj dalej
Pies testuje: Grand Hostel Gdańsk czyli urlop z psem w Trójmieście

Pies testuje: Grand Hostel Gdańsk czyli urlop z psem w Trójmieście

Gdańsk to miasto, które kojarzy mi się z piękną starówką, statkiem Sołdkiem, jarmarkiem i ulicznymi grajkami. W zakamarkach pochowane są klimatyczne knajpki i puby - wiele z nich jest

Czytaj dalej
Pies testuje: Villa Toscana Boutique w Murzasichle czyli urlop z psem w Tatrach

Pies testuje: Villa Toscana Boutique w Murzasichle czyli urlop z psem w Tatrach

Kiedy Shelby wraz ze mną została zaproszona do Villi Toscana w Murzasichlu zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. W obiekcie bowiem pojawił się specjalny "pokój dla

Czytaj dalej
Jednodniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie z psem

Jednodniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie z psem

Tego lata pogoda sprzyja podróżom. Nie wiem jak Wy, ale ja mam ochotę wybrać się w tym sezonie w każdy zakątek polski. Od pewnego czasu przyjęłam w życiu zasadę "lepiej być, niż nie

Czytaj dalej
Zasady podróżowania z psem na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej

Zasady podróżowania z psem na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej

Wyjazd z psem lub kotem za granicę podlega pewnym warunkom, z którymi każdorazowo należy zapoznać się przed planowaną podróżą. Na terytorium UE bezwzględnie trzeba przestrzegać zasad

Czytaj dalej
Dlaczego pies na siedzeniu w transporcie publicznym nie jest mile widziany?

Dlaczego pies na siedzeniu w transporcie publicznym nie jest mile widziany?

Pies zarówno w pociągu jak i innym dowolnym pojeździe transportu publicznego takim jak: autobus, metro lub tramwaj, według regulaminu nie może zajmować miejsca na siedzeniu pasażera. Mimo to,

Czytaj dalej
Weekend na mazurach z psem daleko od miasta – złap oddech w dziczy

Weekend na mazurach z psem daleko od miasta – złap oddech w dziczy

Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady albo na mazury. Kiedy moje życie zaczyna nabierać takiego rozpędu, że ciężko mi się zatrzymać biorę psa i uciekam do natury. Choć na chwilę wybieram

Czytaj dalej
Uwaga alergia! Sprawdź dlaczego Twój pupil się drapie.

Uwaga alergia! Sprawdź dlaczego Twój pupil się drapie.

Alergia to choroba, wywołana przesadną reakcją układu odpornościowego, która może objawiać się w różny sposób. Jej najbardziej charakterystycznymi objawami, a zarazem najczęściej

Czytaj dalej